Diferenzas entre revisións de «infinitivo»

sen resumo de edición
(traducido ao francés)
{{-subst-}}
'''infinitivo''' ''m'' {{VarN|infinitivo||s}}
# ({{sem|Lingüística}}) Forma prototípica para o verbo e que en galego pode terminar en -ar, -er ou -ir (só hai unha excepción:exceptuando ''por[[pór]]'' e os seus derivados) e pode tamén conxugarse. Non expresa tempo senón só a idea de acción ou estado de xeito abstracto, e pode funcionar como verbo ou como nome.
#: ''Infinitivo, xerundio e participio.''
#: ''Nos diccionarios, os verbos levan a entrada en infinitivo.''
{{-trad-}}
* {{sl}} : [[nedoločnik]]
* {{es}} : [[infinitivo]]
* {{fr}} : [[infinitif]]
* {{en}} : [[infinitive]]
 
{{-es-}}