Diferenzas entre revisións de «infinitivo»

{{sem|Morfosintaxe}}
m (iwiki +el:infinitivo)
({{sem|Morfosintaxe}})
{{-subst-}}
'''infinitivo''' ''m'' {{VarN|infinitivo||s}}
# ({{sem|LingüísticaMorfosintaxe}}) Forma prototípica para o verbo e que en galego pode terminar en -ar, -er ou -ir (exceptuando ''[[pór]]'' e os seus derivados) e pode tamén conxugarse. Non expresa tempo senón só a idea de acción ou estado de xeito abstracto, e pode funcionar como verbo ou como nome.
#: ''Infinitivo, xerundio e participio.''
#: ''Nos diccionarios, os verbos levan a entrada en infinitivo.''
1.402

edicións