Diferenzas entre revisións de «infinitivo»

m
{{sem|...}} > {{sem|...|gl}}.
m (Actualización da sintaxe das traducións.)
m ({{sem|...}} > {{sem|...|gl}}.)
{{-subst-}}
'''infinitivo''' ''m'' {{VarN|infinitivo||s}}
# ({{sem|Morfosintaxe|gl}}) Forma prototípica para o verbo e que en galego pode terminar en -ar, -er ou -ir (exceptuando ''[[pór]]'' e os seus derivados) e pode tamén conxugarse. Non expresa tempo senón só a idea de acción ou estado de xeito abstracto, e pode funcionar como verbo ou como nome.
#: ''Infinitivo, xerundio e participio.''
#: ''Nos diccionarios, os verbos levan a entrada en infinitivo.''
124.155

edicións