Diferenzas entre revisións de «infinitivo»

m
Completado con modelos baleiros de etimoloxía, pronuncia e son.
m ({{sem|...}} > {{sem|...|gl}}.)
m (Completado con modelos baleiros de etimoloxía, pronuncia e son.)
{{-gl-}}
{{-subst-etim||gl}}
{{pronuncia||gl}}
{{son|||gl}}
{{-subst-|gl}}
'''infinitivo''' ''m'' {{VarN|infinitivo||s}}
# ({{sem|Morfosintaxe|gl}}) Forma prototípica para o verbo e que en galego pode terminar en -ar, -er ou -ir (exceptuando ''[[pór]]'' e os seus derivados) e pode tamén conxugarse. Non expresa tempo senón só a idea de acción ou estado de xeito abstracto, e pode funcionar como verbo ou como nome.
#: ''Infinitivo, xerundio e participio.''
#: ''Nos diccionarios, os verbos levan a entrada en infinitivo.''
 
{{-es-}}
{{-subst-etim||es}}
{{pronuncia||es}}
{{son|||es}}
{{-subst-|es}}
'''infinitivo''' ''m'' {{VarN|infinitivo||s}}
# [[infinitivo]]
 
[[el:infinitivo]]
124.155

edicións