Diferenzas entre revisións de «infinitivo»

m
#: → #*
m (Organización das listas de traducións.)
m (#: → #*)
'''infinitivo''' ''m'' {{VarN|infinitivo||s}}
#({{sem|Morfosintaxe|gl}}) Forma prototípica para o verbo e que en galego pode terminar en -ar, -er ou -ir (exceptuando ''[[pór]]'' e os seus derivados) e pode tamén conxugarse. Non expresa tempo senón só a idea de acción ou estado de xeito abstracto, e pode funcionar como verbo ou como nome.
#: *''Infinitivo, xerundio e participio.''
#: *''Nos diccionarios, os verbos levan a entrada en infinitivo.''
{{-trad-}}
{{T|es}} {{t|es|infinitivo}}.
124.155

edicións